Merkez 0(242) 3391212 Pbx
Bahtılı mah. Ulu Önder Atatürk Cad. No : 280 Bahtılı Konyaaltı / ANTALYA
Değirmendere mah. Sanayi Cad. 9. Sk. No : 34 Kuşadası / AYDIN

TEKNEPARK (KIŞLAMA)


En uygun fiyatlarla sizlerin bütçesini düşünerek Mavi Ems Marin Tekne Park olarak hizmetinizdeyiz...
antalya tekne tamir
Buradan Bizimle iletişime geçiniz...

teknenizi nasıl kışlatırsınız

antalya tekne tamir

Kışa mı hazırlanıyorsunuz? Sezonun son haftaları deniz ve güneşin tadını çıkarırken, teknenizi kışlamaya hazırlanmaya başlayın.

Teknenizde ister dıştan takmalı motor, ister gaz içten takmalı motor, ister kıçtan çekişli motor olsun, aşağıdaki dokuz adım, kar eridiğinde ve ilkbaharda sıcak hava dönüşleri geldiğinde hızlı ve kolay başlatma sağlayacaktır.

ADIM 1: MOTOR YAĞINI DEĞİŞTİRİN

           Eski yağdaki nem ve asitler, depolama sırasında yatakları ve diğer motor parçalarını çukurlaştırır, bu nedenle boşaltmanız gerekir. Önce motoru su içindeyken ısıtın, böylece daha fazla kirli yağ dışarı akacak ve kirler daha kolay çıkacaktır..

          Ardından, motorunuzun üreticisinin önerdiği yüksek kaliteli yağ ve filtreler kullanın. 4 zamanlı dıştan takma motorlar için, kışın depolamadan önce yağı ve filtreyi değiştirin.

antalya tekne tamir

ADIM 2: SOĞUTMA SUYUNU YIKAYIN VE BOŞALTIN

          Suyun donduğunda genleşerek zarar görmesini önlemek için motorunuzdan suyu boşaltmanız gerekir.

          İçten takmalı ve kuyruk motorları için: Soğutma sisteminize bir bahçe hortumu bağlamak için su mufları veya benzer bir cihaz kullanarak motoru temiz suyla yıkayın. (Su motorunu asla susuz çalıştırmayın). Ardından motor normal çalışma sıcaklığına ulaşana kadar yıkayın.

          Ardından, tahliye tapalarını çıkarın. Bunlar genellikle motor bloğu ve manifoldda bulunur. Kalan suyu boşaltmak için su pompası hortumunu da çıkarmanız gerekebilir.

          Dıştan takmalı motor bakımı için: Öncelikle, tüm tahliye deliklerinin açık olduğundan emin olun. Ardından motoru çalıştırın ve soğutma sistemini tatlı su ile yıkayarak temizleyin. (Bir bahçe hortumuna bağlı su manşonları veya benzeri bir cihaz kullanın.) Birkaç dakika yıkayın.

ADIM 3: YAKITI STABİLİZE EDİN

          Yakıt 60 gün gibi kısa bir sürede bozulabilir ve motorunuzda sakız ve vernik birikmesine neden olabilir. Bu, zor çalıştırma, kötü performans ve daha kısa motor ömrü ile sonuçlanır.

          Bu sorunları önlemenin en kolay yolu, yakıtın bozulmasını önlemek için yüksek kaliteli bir deniz yakıt dengeleyicisi eklemektir.

          Ardından, korozyona neden olan su yoğunlaşmasını önlemek için depoyu yeni yakıtla doldurun. Tekneniz sudayken veya motoru bir bahçe hortumuyla çalıştırmak için tasarlanmış bir bağlantı parçası kullanırken, sistem boyunca arıtılmış gaz almak için motoru birkaç dakika çalıştırın.

          Benzin boşaltma anlamına Not değil bazı yakıt hep geride beri motorlarında vernik oluşumunu engeller. Ayrıca contalar kuruyarak yayda sızıntılara neden olabilir.


ADIM 4: DAHİLİ MOTOR BİLEŞENLERİNİ KORUYUN

          Depolama sırasında motor yağı akar. Bu, iç motor bileşenlerini kışın sert unsurlara maruz bırakır ve bahar geldiğinde korozyona ve silindir sürtünmesi adı verilen metalden metale temasa neden olabilir.

          Bu sorunları önlemek için, buğulanan bir yağ spreyi kullanın . Bu tür ürünler, motora derinlemesine nüfuz etmek ve parçaları koruyucu bir anti-korozif bileşik tabakasıyla kaplamak için özel olarak formüle edilmiştir.

         
antalya tekne tamir

ADIM 5: DİŞLİ YAĞINI DEĞİŞTİRİN

          Eski dişli yağının alt ünitesini boşaltın ve yeni bir besleme ile değiştirin. Dişli yağını değiştirirken nemi kontrol ettiğinizden emin olun. Önce su gelirse veya sütlü veya yumrulu yağ görürseniz, bu, teknenizin nem kirliliği yaşadığının ve gelecek sezondan önce yeni contalara ihtiyaç duyacağının bir göstergesidir.

         

ADIM 6: GRESLEYİN VE YAĞLAYIN

          Motorunuzun gres bağlantılarını bulun (çoğu direksiyon mekanizması alanında bulunacaktır), ardından pas, korozyon ve oksidasyona karşı korumak için kaliteli bir deniz yağı kullanın. Kışın depolamadan önce yağlanması gereken önemli alanları gözden kaçırmadığınızdan emin olmak için kullanıcı el kitabınızı kontrol edin.

         

ADIM 7: DEĞERLİ EŞYALARINIZI KALDIRIN

          Kışın tekne tersaneleri az trafik alır ve bu da izinsiz girişleri kolaylaştırır. Pahalı elektronik cihazlar dahil tüm değerli eşyalarınızı kaldırın. Ayrıca teknenizi denizde olmasa bile sigortalamak sizin yararınızadır .

         

antalya tekne tamir

ADIM 8: TEMİZLEYİN VE CİLALAYIN

ADIM 9: ÖRTÜ İLE KORUMA

          Teknenizi saklamak için en iyi yer kuru depolamadır, ancak bu pahalı olabilir , özellikle uzun kışların olduğu bölgelerde. En azından, teknenizi dayanıklı bir örtü ile örtmeniz gerekecek. Diğer bir iyi seçenek de teknenizi küçültmek.

         

Sorularınız mı var ?

Aklınıza takılan her türlü sorunuzu sorabilir ve teknik destek ekiplerimizce yardım alabilirsiniz...